Pierwotnie zamek był siedzibą prokuratora krzyżackiego, który zarządzał okręgiem administracyjno-wojskowym. Na początku drewniany, potem odbudowany z kamienia i cegły, zamek był wiele razy zajmowany przez polskich żołnierzy. W latach 1579-81 został przebudowany na zamek myśliwski na zlecenie księcia Jerzego Fryderyka. Obiekt ten uważano wówczas za najpiękniejszy w Prusach, gościł w nim m.in. król polski Władysław IV.


Podczas wojny polsko-szwedzkiej zamek ostatni raz spełnił funkcję obronną.

Muzeum Mazurskie
Przed pierwszą wojną światową mieściło się w nim muzeum powiatowe Heimatmuseum Kreis Ortelsburg. Po drugiej wojnie w zamku ulokowano zbiory Muzeum Mazurskiego.

Dziś w pozostałościach obiektu, na parterze i w przyziemiach wschodniego i południowego skrzydła ratusza, mieści się Muzeum Mazurskie, będące oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Na dziedzińcu możemy oglądać popiersie Henryka Sienkiewicza. To dzięki jego powieści historycznej „Krzyżacy” zamek krzyżacki w Szczytnie stał się sławny na całym świecie. Pisarz gościł tu nawet – w 1908 r.

Muzeum Mazurskie w Szczytnie czynne jest od maja do września od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 17.00, a od października do kwietnia o godzinę krócej. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł, dostępne są także bilety rodzinne oraz zwiedzanie z przewodnikiem. Na wystawy stałe – wstęp bezpłatny.

Więcej informacji o Szczytnie znajdziesz tutaj.