„Ścieżka Jaszczurek”
Długość trasy: 7 km
Trasa szlaku: Elbląg (Bażantarnia): Restauracja Myśliwska – Wzgórze Maryni – Uroczysko Belweder – wiata Parasol – Stagniewo
Opis: Przyjemna, lekka trasa dla nieobytych piechurów, w większości prowadzi przez las.

Czerwony szlak pieszy
Długość trasy: 13 km
Trasa szlaku: Nowe miasto Lubawskie – Nawra – Chrośle Radomno PKS
Opis: Szlak łączy Nowe Miasto Lubawskie z żółtym pieszym szlakiem turystycznym, który prowadzi z Brodnickiego Parku Krajobrazowego do Samborowa.

Szlak Góra Czterech Wiatrów
Długość trasy: 7,5 km
Trasa szlaku: Mrągowo – jezioro Czos – Góra Czterech Wiatrów
Opis: Początek szlaku w Mrągowie przy przeprawie promowej. Przez większość trasy idzie się brzegiem jeziora Czos, mijając zielony szlak narciarski. Koniec szlaku na Półwyspie Czterech Wiatrów przy ośrodku sportowym.

Szlak pieszy Grunwald – Olsztynek
Długość trasy: 20 km
Trasa szlaku: Grunwald (pole bitwy) – Stębark – Królikowo – Olsztynek, stacja PKP
Opis: Zaczynamy od miejsca słynnej bitwy pod Grunwaldem, następnie idziemy do wsi Stębark. Wart zobaczenia jest tutaj murowany kościół z drewnianą wieżą. Za wsią Królikowo trafimy na pomnik – dawny obóz jeniecki Stalag 1B Hohenstein, a później na nieistniejące już mauzoleum Hindenburga. Trasa kończy się na dworcu kolejowym w Olsztynku.

Szlak Napoleona
Długość trasy: 40 km
Trasa szlaku: Barkweda – Gutkowo – Mątki – Jonkowo – Łomy – Pupki – Gołogóra – Skolity – Dąbrówka – Konradowo
Opis: Jest to trasa przemarszu wojsk napoleońskich podczas wojny z Rosją i Prusami w 1807 roku. We wsi znajdują się tablice informacyjne na temat historycznego wydarzenia. Szlak niebieski przeznaczony jest dla średniozaawansowanych piechurów.
(MW / Fot. Pixabay.cc0)