Ma powierzchnię 412 hektarów i jest głębokie na 43 m. Znajduje się na terenie miasta, w jego północno-zachodniej części, w sąsiedztwie osiedli domków jednorodzinnych: Dajtki, Gutkowo i Likusy. To najczęściej odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, jezioro w Olsztynie. Są tu plaża, wypożyczalnie sprzętu wodnego, przystanie, restauracje i ośrodki wypoczynkowe. Jezioro pełne jest zatok, wysp i półwyspów. Można w nim pływać, zarówno wpław, jak i na kajakach, statkach, rowerach wodnych.

Na obrzeżach miasta
Jeśli nie lubicie tłumów na plaży, wybierzcie się nad jezioro Skanda (o powierzchni 52 ha i głębokości 12 m), położone na obrzeżach Olsztyna (droga na Szczytno). Zalew otoczony jest lasem, ma dużą, piaszczystą plażę. Jest to także ulubione miejsce wędkarzy.

Można w nim złowić liny, leszcze i szczupaki.
Pobyt nad jeziorem Kortowskim to gratka dla turystów, a codzienność dla studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, bowiem właśnie nad wodą znajduje się kampus akademicki. Jest tu plaża oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego. Kortowskie ma ponad 95 ha powierzchni oraz głębokość dochodzącą do 17 m.

Podkówka to małe jeziorko, o powierzchni zaledwie 7 ha. Znajduje się niedaleko osiedla Likusy. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi – właśnie w formie podkówki, choć miejscowi nazywają je także Kopytkiem czy Siginkiem. Urokliwe miejsce na spokojne spacery oraz wędkowanie.
(MW / Fot. Pixabay/cc0)