Powodzeniem cieszą się zwłaszcza spływy jednodniowe, trwające kilka godzin. Jedną z proponowanych tras, chętnie wybieranych przez niewprawionych jeszcze amatorów kajakarstwa, jest szlak Krutyń – Ukta. Liczy 15 km, płynie się ok. 3-4 godziny.

Startujemy z rezerwatu Krutynia – Krutyń – młyn w Zielonym Lasku. Płyniemy około 7 km dość płytkim odcinkiem rzeki (ok. 0,5 m głębokości) na bezpiecznej głębokości, w otoczeniu drzew (to również idealna trasa na upalne dni!) aż do miejscowości Rosocha.
Mijamy Krutyń (choć warto się tu zatrzymać na kilka godzin – do dyspozycji są rowery, można zwiedzić także Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego), po godzinie dopływamy do przenoski przy starym młynie wodnym w Zielonym Lasku. Teraz trzeba będzie wysiąść z kajaka i przenieść go na drugą stronę. Po kolejnej godzinie dopływamy do odcinka Rosocha – Wojnowo, potem: Wojnowo – Ukta.

Zmienia się krajobraz – zamiast drzew towarzyszą nam teraz łąki, a głębokość rzeki się zwiększa. Przed Wojnowem warto skręcić z Krutyni w jej prawy dopływ, by obejrzeć prawosławny Klasztor Sióstr Filiponek. Można zrobić przystanek na moście w Wojnowie i spacerkiem dojść do drewnianej cerkwi. Droga do kolejnego mostu, tym razem w Ukcie, zajmie nam 20 minut. Tam kończymy spływ.
(MW / Fot. Pixabay/cc0)