12 kilometrów od Mrągowa, na obrzeżach wsi, znajduje się pałac w Sorkwitach. Urokliwie położony pomiędzy jeziorem Gielądzkim a Lampackim, przyciąga wielu turystów, tym bardziej że obecnie znajduje się w hotel. Można więc nie tylko zwiedzić, ale i przenocować w średniowiecznym zamku, w którym dawniej znajdowała się pruska warownia.

Pałac w Drogoszach to największy pałac na Mazurach. Znajduje się we wsi o tej samej nazwie, w powiecie kętrzyńskim w gminie Barciany. Zbudowany w XVIII wieku przez wiele lat był własnością bogatej rodziny Dönhoffowów. Jej członkowie walczyli u boku króla Jana III Sobieskiego. W XIX wieku do pałacowej kaplicy dobudowano mauzoleum, gdzie znajdują się dziś sarkofagi i epitafia rodziny Dönhoffów. Według legendy w pałacu jest 12 kominów, czyli dokładnie tyle, ile miesięcy w roku. Znajdują się w nim 52 komnaty (tyle, ile tygodni w roku) oraz 365 okien (tyle, ile dni w roku). To nie koniec kalendarzowych analogii – zabytkowy obiekt posiada 4 kolumny (na wzór pór roku) i 7 balkonów, reprezentujących liczbę dni tygodnia. Niestety, pałac można oglądać tylko z zewnątrz, ponieważ należy dziś do prywatnych właścicieli i nie można go zwiedzać.

Pałac Pozorty to z kolei wspaniałe miejsce dla osób lubiących ciche, spokojne okolice usytuowane w historycznych miejscach. XIX-wieczny zamek położony nad jeziorem należał do rodziny Carla Schaefera. Dziś mieści się w nim hotel zlokalizowany w dużym pałacowym parku.
(MW / Fot. Pixabay)